Ha így haladunk, 2186-ban fognak annyit keresni a nők, mint a férfiak
Az olló globális szinten nem zárult, hanem nyílt.
Az olló globális szinten nem zárult, hanem nyílt.
Édesanyja Crohn-betegsége nyomán határozta el, hogy orvos lesz, és megpróbálja ennek a gyógymódját megtalálni. A napokban Nőkért és Tudományért díjat kapott Farkas Klaudiát kérdeztük a súlyos és elég gyakori betegségről, valamint arról, hogy fiatal nőként hogyan tud érvényesülni a kutatói pályán.
Évente átlagosan 39 nappal dolgoznak többet a nők, mint a férfiak - derült ki a Világgazdasági Fórum (World Economic Forum, WEF) friss jelentéséből. Magyarországon a nők 46 perccel dolgoznak többet naponta, mint a férfiak.
A nemek közti egyenlőségért harcol a Hurdles című rövidfilm.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség felvilágosító kampányt indít annak érdekében, hogy azonos munkáért azonos bér járjon. Annál is inkább, mert a kevesebbet kereső nők alacsonyabb nyugdíjra is számíthatnak – hangzott el egy budapesti konferencián.
Sokkolóak azok az adatok, amelyek azt mutatják, mely szakmákban a legnagyobb a szakadék a nők és férfiak fizetése között.
A feminizmus körüli parázs viták közepette talán abban mutatkozik a legnagyobb egyetértés, hogy a férfiak és a nők keresete közti különbségeket minél előbb fel kell számolni. A Világgazdasági Fórum legújabb jelentése szerint lesz dolguk a bérek rendezésért síkra szállóknak, mert amennyiben a mai trendek folytatódnak, a nők fizetése világviszonylatban csupán 2133-ra érheti utol a férfiakét. Magyarországon jelenleg 18,4 százalék a különbség.
Változnak az idők, és egyesek szerint mára olyan mértéket öltött a feminizmus a nyugati világban, mint még soha. Utoljára talán csak a hatvanas években kapott ekkora figyelmet a nemek közti egyenlőség kérdése. A Barbie babákat gyártó cég, a Mattel is megérezte az idők szavát, és a termék arculatának erőteljes átszabásába kezdett. A Barbie baba ma már távolról sem az az elkényeztetett, vásárlásmániás, nyaralós lány, aki a kilencvenes években volt, sőt, egy okos nő, aki mer nagyot álmodni, és álmait meg is valósítja.
Korántsem megoldott kérdés a nők és a férfiak közti egyenlőség, emiatt is foglalkozik ezzel a témával a Vokskabin aktuális kérdőíve. A készítők célja, hogy az állampolgároknak segítsenek eligazodni közéleti kérdésekben, a 21 kérdésre adott válaszainkból ugyanis megtudhatjuk, hogy véleményünk mennyiben egyezik az egyes parlamenti pártok álláspontjával.
Magyarország, akárcsak Csehország és Szlovákia Európában a leggyengébb eredményeket produkálta a nemek közötti egyenlőség tekintetben. A Világgazdasági Fórum idei jelentése alapján összeállított térképen további érdekességekre bukkanunk: több, nem éppen demokratikus berendezkedéséről híres állam is megelőzte Magyarországot, például Kína és Oroszország.
Luxemburgban47 százalék az eltérés a nők és a férfiak által kapott nyugdíj összege között. A legkisebb különbség Észtországban van a férfiak javára, mindössze 4 százalék.
Vilniusban, Litvánia fővárosában működik a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete (EIGE), amelynek legfőbb tudományos és szakmai célja, hogy kidolgozza az egész EU-ra nézve a Nemek Közötti Egyenlőségi Indexet. Az elmúlt napokban újságírókkal ismertették az index kidolgozásának folyamatát, és bejelentették: jövőre létrejöhet maga az egységes szempontok alapján készülő mutató is.
A féléves soros magyar uniós elnökség prioritásai között szerepel a nemek közötti egyenlőség ügyének újragondolása, a nők elleni erőszakkal szembeni küzdelem szükségessége, illetve a nemek közötti egyenlőség általános érvényesítése - mondta Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter az Európai Parlament nőjogi és esélyegyenlőségi bizottsága előtti meghallgatásán, Brüsszelben.